Ribnjak u nacionalnom rezervatu za divlje životinje „Kealia Pond“ na Havajima promenio je boju u žarko ružičastu zbog ekstremne suše i naglog povećanja procenta soli, prenosi CNN.
Jedno od retkih slanih jezera na ostrvu Maui, prema zvaničnicima, postalo je roza boje već 30. oktobra, nakon što je procenat soli u vodi skočio.

Foto: Tanjug/Leslie Diamond via AP
Foto: Tanjug/Leslie Diamond via APUzorci vode poslati Univerzitetu na Havajima sugerišu da su halobakterije, jednoćelijski organizmi koji preživljavaju u izuzetno slanoj vodi kao što su Veliko slano jezero i Mrtvo more, odgovorni za novu nijansu jezera.

Foto: Tanjug/Matthew Thayer/The Maui News via AP
Foto: Tanjug/Matthew Thayer/The Maui News via APBakterija se smatra „ekstremofilom“ zbog svoje sposobnosti da živi u ekstremnim okruženjima koja bi bila štetna za većinu drugih živih bića na planeti. U ovom slučaju, salinitet vode je dvostruko veći od mora.
Salinitet jezera je porastao iznad normalnog zbog ekstremne suše na Mauiju, koja je posebno pogodila oblast u kojoj se nalazi ribnjak Kealia.

Foto: Tanjug/Matthew Thayer/The Maui News via AP
Foto: Tanjug/Matthew Thayer/The Maui News via APPotok Vaikapu, koji donosi vodu sa planina Zapadnog Mauija do jezera Kealia, takođe protiče kroz područje ekstremne suše. Zbog toga je manji priliv slatke vode u jezerce povećao koncentraciju soli i stvorio uslove za preživljavanje jarko obojenih halobakterija.
Oko 90 odsto ostrva Maui pogođeno je teškom sušom, koja se pogoršala od požara koji je pogodio Lahainu u avgustu.
Naučnici i dalje proučavaju kako će klimatska kriza uticati na Havaje, ali postoji opšte uverenje da će se suša pogoršavati kako globalne temperature rastu, čak i u tropskim oblastima.